KAKO FUNKCIONIŠE PROIZVODNJA SPERMATOZOIDA
Hormoni igraju odlučujuću ulogu u proizvodnji spermatozoida (spermatogeneza). Hipofiza stvara hormon poznat kao folikostimulišući hormon (FCH). Luteinizirajući hormon (LH) se stvara u isto vreme. Dok oba hormona dovode do sazrevanja jajnih ćelija kod žena, kod muškaraca su oni odgovorni za formiranje spermatozoida.
Na prvu ruku, proces proizvodnje i sazrevanja se može činiti kratkim, u trajanju od dva do tri meseca (tj. svaka tri meseca se formira novi set spermatozoida u pasemeniku (testistima)). Međutim, jedino u potpunosti sazreli spermatozoidi imaju šansu da oplode jajne ćelije. Dva do tri meseca, stoga, predstavlja dovoljno vremena da poremećaji u razvoju spermatozoida imaju fatalni uticaj na začeće.
Broj proizvedenih spermatozoida kod muškarca zavisi od mnogo različitih faktora, kao što su njegova genetika, okruženje, fizičko stanje i učestalost seksualnog kontakta. Zbog toga broj spermatozoida može varirati od osobe do osobe. Prosečan, seksualno zreo muškarac ima na raspolaganju oko dve do tri milijarde spermatozoida. Ali s obzirom da se spermatozoidi u seminifernoj tubuli neprestano obnavljaju, ove rezerve su uvek mešoviti skup spermatozoida u različitim fazama starosti.
ŠTA JE SPERMATOZOIDIMA POTREBNO
Tokom sazrevanja spermatozoida telo zahteva posebne hranljive materije kao što su aminokiseline, mikronutrijenti, vitamini i supstance nalik vitaminima u različitim fazama razvoja. Optimalni preduslovi za normalnu i zdravu spermiogenezu su zagarantovani samo ako su obezbeđene ove posebne vitalne supstance.
Određene životne situacije i nezdrav način života mogu brzo dovesti do nedostatka tih supstanci, što dotična osoba u većini slučajeva ne primećuje. Povrh svega, spermatozoidi nepovoljno reaguju na spoljašnje faktore poput infekcija, lekova i rendgenskih zraka.